My, kobiety lubimy o siebie dbać i ładnie wyglądać. W czasie ciąży jednak rezygnujemy z wielu zabiegów kosmetycznych, które mogą źle wpływać na przebieg ciąży. Jednak każda kobieta mimo różnych zmian następujących w tym czasie w jej ciele, chce wyglądać pięknie. Ciąża jest dla nas czasem wielu wyrzeczeń dla dobra dziecka, ale przecież zadbana mama to szczęśliwa mama oraz dziecko. Czy naprawdę farbowanie włosów w ciąży jest aż tak szkodliwe?
(Pixabay.com @ Farbowanie włosów w ciąży)
Farbowanie włosów w ciąży – podstawowe zasady
- Farbowanie po I trymestrze - Farba wnika we włosy, ale nie przenika przez skórę w zbyt dużej ilości, dlatego możesz ją stosować w czasie ciąży. Jednak lepiej unikaj farbowania w I trymestrze, bo wtedy kształtują się najważniejsze organy dziecka. Poza tym możesz w tym czasie narzekać na złe samopoczucie, mieć mdłości, a zapach farby tylko spotęguje te przykre objawy.
- Uwaga na drażniący amoniak - Farbując włosy musisz starać się nie wdychać jej zapachu. Farba zawiera amoniak, który ulatnia się przy jej nakładaniu. Ma on nieprzyjemny zapach i działa drażniąco na skórę i błony śluzowe.
- Dostęp świeżego powietrza - Farbowanie powinno się odbywać w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu, w którym jest stały dostęp świeżego powietrza.
- Alternatywa dla farby - Zamiast farby możesz użyć szamponu koloryzującego, który zawiera dużo mniejszą ilość amoniaku niż farba. W salonach fryzjerskich dla kobiet w ciąży stosuje się specjalne farby bio, które w swoim składzie mają tylko naturalne składniki i nie zawierają amoniaku. Można również zrobić balejaż lub pasemka. taki zabieg ukryje odrosty i zniweluje działanie farby na skórę głowy.
- Koloryzacja w domu czy w salonie? - Jeśli koloryzujesz włosy w domu, poproś kogoś o pomoc, tak byś nie musiała się schylać. Jeśli robisz to w salonie fryzjerskim poinformuj fryzjerkę, że jesteś w ciąży, zastosuje wtedy delikatniejszą farbę nie zawierającą szkodliwych substancji. Umów się na konkretną godzinę, żebyś nie musiała czekać wśród oparów farb i lakierów do włosów.
Uwaga! Pod wpływem hormonów twój kolor włosów może wyjść zupełnie inny niż ten, który zaplanowałaś. Lepiej więc nowy odcień wypróbować najpierw na małym kosmyku, a dopiero potem nałożyć farbę na całą długość włosów. Musisz też wziąć pod uwagę to, że skóra może zareagować alergią na kosmetyk, nawet jeśli wcześniej farbowałaś włosy tą samą farbą i nic się nie działo. W czasie ciąży skóra jest bardziej wrażliwa i silniej reaguje na wszelkie zewnętrzne bodźce.
Przy farbowaniu włosów w ciąży najważniejsze jest to, aby nie wdychać dużej ilości amoniaku podczas zabiegu, nie koloryzować włosów zbyt silnymi preparatami oraz poczekać z farbowaniem do chwili, w której organizm dziecka będzie w większości rozwinięty, czyli do drugiego trymestru. Nie należy też robić zbyt częstych zabiegów i farbować włosy tylko wtedy, gdy naprawdę jest to potrzebne.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Czego unikać w ciąży, żeby nie poronić - SPRAWDŹ!>>
Pierwsze ruchy dziecka – PORADY POŁOŻNEJ>>